Jdi na obsah Jdi na menu
 


I my slavíme 30 let svobody

11. 11. 2019

img_0461.jpg

K celorepublikovým oslavám 30. výročí znovunabytí svobody a demokracie v našem státě se samozřejmě zapojí i Základní škola Prosiměřice. I my chceme, aby si naši žáci uvědomovali to, co 17. listopadu 1989 v Praze na Albertově ve svém projevu zmínil student Martin Klíma: "...o svobodu se musí bojovat, ale nelze bez ní žít...".

Od 11. listopadu do 6. prosince 2019 je ve vestibulu školy ve spolupráci s organizací Člověk v tísni připravena výstava 1989 - rok zázraků, která provede převratnými událostmi tohoto roku u nás i v blízkém zahraničí. Tato výstava je doplněna dobovými fotografiemi, denním tiskem, knihami i originálními dokumenty stávkového výboru brněnských vysokoškoláků.

img_0462.jpg

Výstava je i interaktivní - žáci školy se mohou zeptat svých rodičů či prarodičů, ale i učitelů, jak oni prožívali listopadové události před třiceti lety, a jejich vzpomínky přilepit na vyhrazené plakáty.

V pátek 15. listopadu proběhne ve všech třídách projektové vyučování, jehož cílem je vysvětlit žákům, jak sametová revoluce probíhala a co k ní vedlo. Všichni se podívají na dokumentární film mapující rok 1989 očima středoškolské studentky, po zhlédnutí filmu mají vyučující pro žáky připravené vysvětlující aktivity. Škola je zapojena do celostátního projektu Příběhy bezpráví - měsíc filmu na školách. Žáci devátého ročníku budou po filmu diskutovat s pamětníky listopadových událostí.

img_0463.jpg

Každá třída také vyrobí velký plakát k 30. výročí svobody a demokracie v naší zemi. Tyto plakáty budou pověšeny na nástěnky v přízemí, a doplní tak zmíněnou výstavu. Na závěr projektového dne na připravenou velkou plochu každý žák nalepí svůj osobní lístek se vzkazem, co pro něj znamená svoboda.

Na výstavu ve vestibulu školy zveme i širokou veřejnost a budeme moc rádi, když si najde co nejvíce návštěvníků!

URB.