Jdi na obsah Jdi na menu
 


Oslava svobody se vydařila

15. 11. 2019

V pátek 15. listopadu 2019 si žáci i učitelé na ZŠ Prosiměřice připomněli 30. výročí svobody a demokracie. Celé dopoledne se ve všech třídách v rámci projektového vyučování na toto téma živě diskutovalo. Žáci zhlédli filmový dokument Z deníku Ivany A., který byl sestavený na základě historických událostí a osobních prožitků tehdejší středoškolačky a čerstvé maturantky. Po filmové projekci se žáci zapojili do diskuse, ve které předkládali poznatky získané od svých rodinných příslušníků – pamětníků.

Druhá část projektu se nesla ve výtvarném duchu – třídy pracovaly na plakátech k třiceti rokům svobody v naší zemi. Na závěr se každý zamyslel nad otázkou: „Co pro mě znamená svoboda?“ Své názory zaznamenali žáci na štítek, který následně umístili na nástěnku ve vestibulu školy. Zde se také již týden nachází výstava 1989 – Rok zázraků, která seznamuje s převratnými událostmi tohoto roku a je přístupná i široké veřejnosti.

Výstavu uspořádali vyučující ve spolupráci s organizací Člověk v tísni a její vzdělávací aktivitou Jeden svět na školách. Doplnili ji dobovými fotografiemi, novinami a dokumenty. Žáci devátého ročníku se zapojili do celostátního projektu Příběhy bezpráví a po zhlédnutí filmu se mohli ptát přímého účastníka studentské stávky v roce 1989.

Základní škola Prosiměřice pořádala tento projektový den s jasným cílem – rozšířit historické povědomí žáků o listopadových událostech před třiceti lety, ale i o letech nesvobody v naší zemi a o tom, že svoboda je pro nás nesmírně důležitá. Dle reakce žáků samotných se tento den vydařil a zcela jistě přispěl k rozšíření jejich vědomostí.

MráD., URB.

 

Náhledy fotografií ze složky 30 let svobody_2019