Jdi na obsah Jdi na menu
 


Putování za železnou oponou

29. 10. 2021

V pondělí 25. 10. 2021 byl pro žáky 9. ročníku uspořádán projektový den mimo školu pod názvem „Putování za železnou oponou“. Tento projektový den uspořádala Ing. Holubová z Návštěvnického centra NP Podyjí v Čížově ve spolupráci s třídními učitelkami devátého ročníku.

Po příjezdu do Čížova si žáci prohlédli budovu návštěvnického střediska NP Podyjí a zhlédli ukázky biotopů jako ochrany životního prostředí, seznámili se s historií NP Podyjí a jeho rozložením i v sousedním Rakousku.

Vysvětlení železné opony bylo doplněno i názornou ukázkou před budovou návštěvnického centra. Zde je Památník železné opony, jediná dochovaná ukázka části železné opony se strážní věží na našem území. Vycházka ke strážní věži (špačkárna Alena) byla zpestřena poutavým vyprávěním lektorky o strážení státní hranice a službě pohraniční stráže.

Při vyprávění příběhu Miroslava Horského, tehdejšího tzv. narušitele státní hranice, si žáci uvědomili samotné nebezpečí překročení státní hranice v té době a to, ajk komunistický režim znemožňoval vlastním občanům přeshraniční pohyb. Vymezení tří pásem železné opony v této oblasti bylo ukázáno při vycházce na Hardeggskou vyhlídku. Projektový den byl ukončen procházkou vesnicí Čížov, jedinou obcí celou svou rozlohou ležící v národním parku, k parkovišti autobusu na okraji vesnice.

Projektový den byl zajímavý a poučný, žáci mohou informace využít v mnoha vyučovacích předmětech.

Jana Bezrouková

 

Náhledy fotografií ze složky Železná opona_2021